top of page

Lewizja liścieniowa – roślina polecana nie tylko do alpinarium (Lewisia cotyledon)

  • As
  • 12 sty 2016
  • 2 minut(y) czytania

Lewizja liścieniowa zachwyca przede wszystkim swymi nietuzinkowymi kwiatami. Głównie polecana jest do uprawy w ogrodach skalnych i alpinariach, co nie znaczy, że nie możemy jej uprawiać w doniczkach lub na rabacie mieszanej – najważniejsze jest odpowiednie dobranie stanowiska.

Lewizja

Inne nazwy: Lewizja zagłebiona

Charakterystyka

Lewizja pochodzi z gór południowego Oregonu i północnej Kalifornii. To roślina wytwarzająca rozety liściowe zebrane z zielonych, mięsistych i zmiennych w kształcie liści. Spomiędzy nich wyrastają pędy zwieńczone pięknymi, wiechowatymi kwiatostanami złożonymi z kilku do kilkudziesięciu kwiatów. A te posiadają kilkanaście płatków – w zależności od odmiany – pomarańczowych, żółtawych lub bladoróżowych z ciemniejszymi lub jaśniejszymi smugami. Obfitość kwitnienia często sprawia wrażenie, jakby lewizja była pozbawiona liści.

Wysokość: 25-35 cm

Lewizja

Uprawa

Należy pamiętać, że to gatunek górski, więc wymaga odpowiedniego stanowiska. Wybierajmy raczej zacienione i umiarkowanie suche miejsca (wystawa wschodnia). Polecane są skalne szczeliny i murki. Unikajmy stanowisk z wilgotną i słabo zdrenowaną glebą. A ta powinna być przepuszczalna!, próchniczna, zasobna w składniki odżywcze i najlepiej żwirowa o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Lewizję możemy uprawiać w donicach (zaleca się misy kamienne) wypełnionych odpowiednim podłożem.

Jeśli uprawiamy rośliny od zarodka, nasiona wysiewamy późną jesienią lub zimą do doniczek umieszczonych w zimnym pomieszczeniu (zimny inspekt). Sadzenie roślin należy zaplanować na okres wiosenny, kiedy ziemia już rozmarznie. Wiosna to także czas dzielenia starszych roślin lub rozdzielania odrostów – uzyskane w ten sposób młode okazy należy najpierw ukorzenić w zimnym pomieszczeniu (inspekcie).

Niestety, jak większość ozdobnych gatunków, lewizja może być atakowana przez niektóre szkodniki – są to przede wszystkim mszyce.

Zastosowanie

Jak już wcześniej wspomniano, to gatunek typowy dla terenów górskich, wobec czego polecany jest do ogrodów skalnych i alpinariów. Dla uzyskania ciekawego efektu w ogrodzie, a zarazem poprawienia warunków wzrostu, warto lewizję sadzić na pochyłych skałach. Możemy ją również uprawiać w zimnej szklarni lub chłodnej oranżerii.

  1. Krejca J., Jakabova A. Rośliny skalne, PWRiL, Warszawa 1982, str. 200

  2. Ilustrowana Encyklopedia Roślin część 5, Gazeta Wyborcza

  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Lewisia_cotyledon

Zdjęcia: Pixabay

Commenti


Udostępnij na swoim Wallu
Roślina tygodnia
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2015 by DZO. Proudly created with Wix.com

Liczba wejść
bottom of page