Czosnek niedźwiedzi – Allium ursinum
- As
- 5 gru 2015
- 2 minut(y) czytania
Charakterystyka
Czosnek niedźwiedzi to bylina dorastająca średnio do 35-45 cm wysokości. Charakteryzuje się kępiastym typem pokroju – wytwarza ciemnozielone, podłużne, szerokolancetowate i błyszczące odziomkowe liście, spomiędzy których wyrasta wzniesiona, bezlistna łodyga zwieńczona kwiatostanem złożonym z białych, sześciopłatkowych liści. A kwiaty pojawiają się wczesną wiosną, utrzymują się zwykle od kwietnia do maja. Owocem jest pękająca torebka. Pod ziemią ukryta jest wąska cebula otoczona cienką, bezbarwną błoną.

Inne nazwy: czosnek leśny, czosnek dziki, czosnek cygański, czosnek winnicowy
Uprawa
To dość prosta w uprawie roślina – wystarczy, że zapewnimy jej odpowiednie warunki do rozwoju. Spotkać ją możemy w wielu lasach i wyczuć…bowiem wiosną wydziela przyjemny, czosnkowy aromat. Ale uwaga! To gatunek objęty częściową ochroną gatunkową! Wracając do uprawy – czosnek niedźwiedzi możemy rozmnażać zarówno przez cebulki, jak i przez nasiona, z czego ta pierwsza metoda da nam większą pewność.
Do uprawy wybierajmy miejsca półcieniste lub cieniste, zdecydowanie z wilgotną glebą o dobrych stosunkach wodno-powietrznych. Powinna być także odchwaszczona, próchniczna i żyzna. Z powodzeniem możemy ten czosnek uprawiać w naszym ogrodzie, bowiem doskonale zniesie mrozy.
Nasiona lub cebule wysiewamy/wysadzamy do gruntu przeważnie wczesną jesienią, na przełomie września i października. Jeśli wybieramy cebulki, to powinny być umieszczone dość głęboko w glebie, na ok. 7-10 cm głębokości. Optymalna rozstawa dla roślin to 30 x 30 cm. Uwaga! To dość ekspanywna roślina! Ponadto może hamować rozwój niektórych warzyw strączkowych. Za to bardzo dobrze rosną przy niej marchew, burak, rumianek, czy róże.
Co ciekawe, czosnek niedźwiedzi możemy także uprawiać w donicach lub pojemnikach i ustawiać na balkonie lub tarasie, wówczas można go sadzić nieco gęściej.

Zastosowanie
Czosnek niedźwiedzi to roślina o szerokim zastosowaniu. Przede wszystkim znana jest ze swych właściwości leczniczych. To także doskonały surowiec na przyprawę. Może być również spożywany w świeżej postaci, jako dodatek do sałatek, czy kanapek. Nadaje się do wykonania zielonego pesto (zdj. znajdziesz na końcu artykułu).
Oczywiście oprócz wspomnianego wykorzystania, gatunek ten doskonale sprawdza się jako roślina ozdobna.

Właściwości lecznicze
W ziołolecznictwie głównie wykorzystywane są liście, zerwane przed kwitnieniem. Dzięki zawartości olejków eterycznych, posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Wyciąg z liści pozytywnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, poprawia apetyt i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Sok z czosnku jest zbawienny w przypadku przeziębień, kaszlu, czy bólu gardła.
Propozycje wykorzystania:


Linford J., Zioła, Parragon Books 2009
http://www.pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Allium+ursinum
Wikipedia
Comentários