top of page

Limonka kaffir, papeda – opis, uprawa i zastosowanie (Citrus hystrix)

  • As
  • 7 gru 2015
  • 2 minut(y) czytania

Papeda, zwana limonką kaffir, to idealna propozycja dla osób ceniących oryginalne rośliny, a także dla smakoszy i kucharzy!

Charakterystyka

Papeda, zwana limą lub limonką kaffir, to cytrusowe drzewo pochodzące z rejonów Azji Mniejszej. Dorasta średnio do 3-5 m wysokości, obrośnięta jest kolcami – stąd łacińska nazwa gatunkowa (hystrix oznacza tyle, co jeżozwierz). Na jej pędach wyrastają pojedynczo błyszczące, szerokie i owalne liście, kształtem nieco przypominające klepsydrę. Kwiaty zaś są drobne i białe. To z nich zawiązywane są oryginalne, ciemnozielone owoce, których cechą charakterystyczną jest gruzłowata skóra.

Uprawa

Pod uprawę należy wybierać raczej słoneczne stanowisko z przepuszczalnym i żyznym podłożem o odczynie zbliżonym do obojętnego w kierunku do zasadowego.

Oczywiście w naszych warunkach klimatycznych możemy sobie pozwolić jedynie na uprawę papedy w pojemniku. Należy również dodać, że ta interesująca roślina urośnie u nas maksymalnie do 2 metrów wysokości, będzie w zasadzie krzewem.

Doniczkę z limą kaffir umieszczamy w miarę blisko słonecznego okna. Podczas jej intensywnego wzrostu dość regularnie ją podlewamy i nawozimy. Należy jednak zaznaczyć, że gatunek ten nie znosi zbyt wysokiej wilgotności gleby – przelanie może spowodować gnicie korzeni i zamieranie rośliny. Zaleca się, by podlewać roślinę regularnie, ale też niezbyt często. Warto także czasem zraszać jej liście. Jeśli chodzi o nawożenie, to najważniejszym pierwiastkiem jest wapń – gleba powinna pozostać obojętna lub lekko zasadowa – papeda nie znosi kwaśnego podłoża!

Limę kaffir możemy latem wystawiać do ogrodu lub na taras, na słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Przed zimą chowamy ją do pomieszczenia o minimalnej temperaturze 16 stopni powyżej zera.

Uprawa papedy z nasion jest możliwa, nawet z tych pozyskanych z owoców kupionych w sklepie. Należy się jednak liczyć z dużymi trudnościami lub nawet niepowodzeniem. Jak u każdych cytrusowych, warto nasiona poddać procesowi skaryfikacji, czyli delikatnie je uszkodzić, np. łagodnym papierem ściernym.

Bardziej zalecane jest kupno młodej roślinki, oczywiście ze sprawdzonego źródła.

Zastosowanie

Papeda powinna znaleźć się w każdym domu zaciętego kucharza – posiada szereg zastosowań. To głównie liście grają pierwsze skrzypce – nadają potrawom przyjemny, cytrusowy aromat. Uwaga! Stanowią ważny składnik zielonego curry lub tajskiej zupy tom yam! Liście mogą być wykorzystywane w postaci świeżej, mrożonej lub suszonej. Mogą być dodawane naprawdę do mnóstwa dań, takich jak sałatki, mięsa, sosy, czy zupy.

Lima kaffir (papeda) to także lecznicza roślina – surowcem są sok i kora drzewa. Owoce w języku indonezyjskim zwane są jerut obat, czyli cytrus leczniczy.

Co ciekawe, sok z papedy wykazuje owadobójcze właściwości.

Kaffir lima może być również wykorzystywana w kosmetyce - poniżej zdjęcie jednego z produktów z wykorzystaniem tego surowca.

  1. Linford J., Zioła, Parragon Books 2009, str. 87

  2. http://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/lime/care-of-your-kaffir-lime-tree.htm

Comments


Udostępnij na swoim Wallu
Roślina tygodnia
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2015 by DZO. Proudly created with Wix.com

Liczba wejść
bottom of page